Trondheim Havn IKS gjør strategi om til handling med anskaffelse av prosjekt- og porteføljestyringsverktøy fra Intersoft
«Implementeringen av IMS PPM fra Intersoft har gått smertefritt og lagt grunnlaget for blant annet bedre samhandling og porteføljestyring» sier Tor Erik Taftø Svorkås, Sjef Havneutvikling.

Trondheim Havns samfunnsoppdrag er å bidra til økt sjøtransport av gods og passasjerer, tilrettelegge for god fremkommelighet, trygg ferdsel og forsvarlig bruk av sjøområdene, samt ivareta hensyn til miljø, sikkerhet og beredskap. Trondheim Havn er eid av 14 kommuner, og har like mange havner.
Porteføljestyringsverktøyet IMS PPM
For å støtte opp under samfunnsoppdraget til Trondheim Havn gjennomføres det løpende en rekke investeringsprosjekter – som til sammen utgjør en prosjektportefølje. Det er denne porteføljen som nå skal styres og forvaltes gjennom IMS PPM levert av Intersoft. Løsningen inneholder mye funksjonalitet som støtter prosjektlederne med samhandlingen i, og styringen av prosjektene. Man har et innebygget planleggingsverktøy (Microsoft Planner), tett integrasjon med Teams, oppfølging av risiko, statusrapportering og ressurserstyring for å nevne noe. Videre inneholder løsningen et ferdig sett med Power BI rapporter som gir god oversikt over porteføljen og således gir ledelsen presis og oversiktlig styringsinformasjon.
Verdi av løsningen på et tidlig tidspunkt

«Intersoft har tatt oss igjennom en strukturert og ryddig implementeringsprosess. Fokuset på brukeradopsjon, migrering av prosjekter og opplæring har gjort oss trygge på løsningen og vil bidra til at får verdi fra et tidlig tidspunkt» sier Tor Erik. Dette er et ledd i vår digitaliseringsstrategi: At prosjektlederne da også får en digital verktøykasse for å utføre sine oppgaver anser vi som en styrke og forbedring.
«Jeg synes det er gøy at vår satsning på havner og andre IKSer bærer frukter. Implementeringsprosessen som er gjennomført med Trondheim Havn er revidert nylig, og tilbakemeldingene fra kunden er en bekreftelse på dette arbeidet var en god investering for Intersoft.» sier Knut Andreas Strøm-Gundersen, Managing Partner i Intersoft.
Intersoft Management Systems AS er sertifisert Microsoft Solution Partner på Prosjekt- og porteføljestyringsløsninger. Intersoft har levert prosjekt- og porteføljestyringsløsninger til det norske markedet i mer enn 35 år, og har en stolt tradisjon med å betjene Norske virksomheter, innenfor både offentlig og privat, med Microsoftbaserte PPM-løsninger.
